Sinüzit Nedir?Nasıl Geçer

Sinüzit Nedir?Nasıl Geçer

  Sinüsleriniz alnınız  elmacık kemikleriniz ve burun köprüsünüzde hava dolu yerlerdir.İltihaplı hale geldiklerinde - genellikle alerjik reaksiyon veya enfeksiyon nedeniyle - şişerler  daha fazla mukus yaparlar ve onları tahliye eden kanallar tıkanabilir. 

Belirtileri:
Elmacık kemikleriniz  alnınız veya burnunuzun köprüsünde derin ve kalıcı bir ağrı hissedeceksiniz.Başınızı aniden veya gergin bir şekilde hareket ettirdiğinizde ağrı genellikle güçlenir.Aynı zamanda  aşağıdaki gibi diğer sinüs semptomlarınız olabilir:

-Burun akıntısı
-Kulaklarınızdaki dolgunluk hissi
-Ateş
-Yüzünde şişme

   Migren veya gerginlik baş ağrıları gibi diğer tekrarlayan baş ağrıları  genellikle sinüs ağrıları ile karıştırılır.Ne tür bir baş ağrısına sahip olduğuna bağlı olarak belirtilerinizin sinüslerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak önemlidir.Gerçekten bir enfeksiyon gibi sinüs tıkanıklığınız varsa  muhtemelen ateşiniz vardır.

   Genellikle doktorunuz size sinüslerinizin tanımladığınız belirtilere ve fiziksel muayeneye göre engellenip engellenmediğini söyleyebilir  ancak bazı durumlarda BT veya MRI taramalarına ihtiyacınız olabilir.

Tedavi:
    Amaç genellikle semptomlarınızı hafifletmek ve varsa bir enfeksiyonu tedavi etmektir.Antihistaminikler veya dekonjestanlar kısa sürede olduğu gibi antibiyotik de alabilirler.Ayrıca inhale nazal dekonjestanları da kullanabilirsiniz ancak sadece 3 güne kadar. Daha uzun süre kullanmak belirtilerinizi daha kötü hale getirebilir.

    Ayrıca ağrı kesici alıyorsanız veya yardım etmiyorsanız sinüslerinizdeki iltihaplanmayı gidermek için doktorunuza görünmede fayda var.

  Soğuk havalarda alın çevrenizi kapatarak dışarı çıkmanız önemlidir.Aksi taktirde eve döndüğünüzde şiddetli baş ağrısı sizi bekleyebilir ve bu cidden can yıkıcı bir durum.

  Nemlendirici ya da burun spreyi kullanarak daha fazla sıvı içmek gibi basit ev püf noktalarıyla daha iyi hissedebilirsiniz.

   Dekonjestanlar ve ağrı kesici ilaçlar çok sık kullanıyorsanız  aşırı dozda ilaç kullanımı nedeniyle baş ağrıları alabilirsiniz.Baş ağrınızı gidermek için uzun bir süre boyunca herhangi bir ilaç kullanıyorsanız  doktorunuzla temasa geçmek önemlidir.Dekonjestanlar ayrıca kan basıncınızı yükseltir  yani yüksek tansiyonunuz varsa

  Nadir durumlarda  polipleri çıkarmak veya küçük veya sürekli şişmiş sinüsler açmak için sinüs cerrahisi önerilebilir.
  !!! Doğru yardımı aldığınızdan emin olmak için doktorunuza görünün.!!!