Sigorta Nedir? Hangi Durumlarda Geçerli Sayılmaz

Sigorta Nedir? Hangi Durumlarda Geçerli  Sayılmaz

Sigorta Nedir? Hangi Durumlarda Geçerli Sayılmaz?

Sigorta nedir? sorusuna cevap olarak, kişiler herhangi bir şartlar durumunda yaşacağı herhangi bir zarar neticesinde ödedikleri fiyatlar karşılığında bu zararın karşılanmasını sağlayan sistemdir. Böylece yaşanacak olan zararlara karşı kendinizi sigortalatıp kafanız rahat bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu sigorta ödediğiniz primlerin karşılığında karşılanmaktadır. O yüzden prim ödemeyenler sigortadan yararlanamamaktadır. Bu tanımlar ile sigortalı kişiler mallarını veya yaşamlarını sigorta ile güvence altına alan kişiler olarak bilinmektedirler.

Sigorta Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Sigorta yapılırken imzalanan poliçenin geçerlilik süresi boyunca sigorta aktif olarak devam edecektir. Bazı poliçelerde yer alan maddelere göre kısa süre, bazılarında ise uzun süreler veya hayat boyunca sigorta süresi sağlanmaktadır.

Poliçe Sözleşmesi Nedir?

Sigorta yaptırılırken hangi durumlarda zararın sigortalardan karşılanacağı, hangi tutara kadar zararların ödeneceği, başlangıç veya bitiş zamanı, ödemeniz gereken prim tutarlarını yazılı olarak sizlere sunan ve imzalamanız gereken bir belgedir. İmzalanmadığı takdirde sigorta geçerli olmayacak olup, yaptığınız işlemler boşa gidecektir.

Sigorta Hangi Durumlarda Geçerli Sayılmaz?

Poliçede sigortacı tarafından belirlenen durumlar dışında tamamen bilerek zarar verdiğiniz veya sözleşme kapsamında olmayan durumlarda sigorta geçerli sayılmaz. O yüzden poliçe kağıdına imza atarken sigortanın geçerli olduğu durumlara göz gezdirmelisiniz. Böylece sigorta hangi durumlarda geçerli sayılmaz? sorusuna net olarak cevap bulabilirsiniz.