Migren Baş Ağrısı Nedir?Hangi Durumlarda Oluşur?Nasıl Geçer?

Migren Baş Ağrısı Nedir?Hangi Durumlarda Oluşur?Nasıl Geçer?

Migren Baş Ağrısı Nedir?
   Migren,bulantı,kusma ve ışığa duyarlılık ile ortaya çıkan güçlü bir baş ağrısıdır.    4 saat ile 3 gün arasında ve bazen daha uzun sürebilirler.
   Çoğu insan 10 ila 40 yaşları arasında migren baş ağrıları yaşamaya başlar.  Bununla birlikte  çoğu kadın  50 yaşından sonra migrenlerinin düzeldiğini ya da kaybolduğunu tespit etmektedir.Genellikle 4 ila 72 saat sürer.

Migren Baş Ağrısının Sebepleri Nedir?
  Migren baş ağrıları  migren olarak bilinen genel durumun bir belirtisidir.  Her ne kadar doktorlar beyindeki değişikliklerle ve ailelerde çalışan genlerle ilişkili gibi görünseler de  migren baş ağrısının kesin nedenini bilmiyorlar.Yorgunluk  parlak ışıklar  hava durumu değişiklikleri ve diğerleri gibi migren baş ağrısına yol açan tetikleyiciler bile alabilirsiniz.

 Uzun yıllar boyunca bilim adamları  migrenlerin beyindeki kan akışındaki değişikliklerden kaynaklandığına inanıyorlardı.Şimdi birçoğunun beynindeki kusurlardan kaynaklandığını düşünüyor.

 Aşırı aktif nöronlar trigeminal siniri aktive eden sinyaller gönderdiğinde  sinirinizde baş ve yüz hissini veren bir migren başlar.Sinirin aktivasyonu  serotonin ve kalsitonin geni ile ilişkili peptid (CGRP) gibi bazı kimyasalların salınımına neden olur.CGRP  beyin zarındaki kan damarlarının şişmesine neden olur.Bu  iltihap ve ağrıya neden olan nörotransmiterleri serbest bırakır.

Migren Baş Ağrısı Tetikleyicisini Ne Yapabilir?

Bazı yaygın migren tetikleyicileri şunlardır:

Stres=Stresli olduğunuzda  beyniniz  migrize yol açabilecek kan damarı değişikliklerine neden olabilecek kimyasalları serbest bırakır.

Gıda=Yaşlı peynir  alkol ve nitrat (biber  sosisli sandviç öğle yemeği) gibi bazı yiyecek ve içecekler ve monosodyum glutamat (MSG) gibi yiyecek katkı maddeleri migrenlerin% 30'undan sorumlu olabilir.

Havadaki değişimler=Fırtına cepheleri  barometrik basınçtaki değişiklikler  kuvvetli rüzgarlar veya irtifa değişiklikleri migreni tetikleyebilir.

Migren Baş Ağrısı Kalıtsal mı?
Evet  migren baş ağrıları ailelerde yayılıyor.Ailesi dördü statüsünde olan dört kişi daha var.Bir ebeveynin bu tür baş ağrıları öyküsü varsa  onları alma şansı% 50'dir ve her iki ebeveyni de varsa  risk% 75'e yükselir.

Migren Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?
Migren semptomlarının bir karışımı olabilir.Ortak olanları:

-Sık sık donuk bir ağrı olarak başlayan ve zonklayan bir acıya dönüşen bir baş ağrısı.Fiziksel aktivite sırasında genellikle daha da kötüleşir.  Ağrı  kafanın bir tarafından diğerine  kafanın önünde kayabilir veya tüm başınızı etkiliyormuş gibi hissedebilirsiniz.
-Işık  gürültü ve kokulara duyarlılık
-Bulantı ve kusma  mide rahatsızlığı ve karın ağrısı
-İştah kaybı
-Çok sıcak veya soğuk hissetmek
-Soluk ten
-yorgunluk
-Baş dönmesi
-Bulanık görme
-İshal
Ateş (Nadir Belirtidir)

   Migren baş ağrılarının çoğu yaklaşık 4 saat sürer  ancak şiddetli olanlar üç günden fazla sürebilir.  Herkesin ne sıklıkta olduğunu görmesi yaygındır  ancak ayda iki ila dört baş ağrısı olması sık görülen bir durumdur.  Bazı insanlar birkaç günde bir migren baş ağrısı yaşayabilir  bazıları ise yılda bir veya iki kez alabilir.

Migren tipi baş ağrısı tipleri İki tip migren tipi baş ağrısına ilişkin terimler  bir kişinin ne zaman başladığını belirten aura denilen sinyalleri ifade eder.

 -Auralı migren ("klasik" migren olarak bilinir)
 -Arasız migren ("yaygın" migren olarak bilinir)

Bir aura ağrıdan 1 saat önce başlayabilir ve genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.
 
  - Parlak yanıp sönen noktalar veya ışıklar
   -Kör noktalar
   -Bulanık görüş
   -Geçici görme kaybı
   -Dalgalı veya pürüzlü çizgiler


Diğer auralar  diğer duyularınızı etkileyebilir.    Yalnızca " komik hissedebilir "olabilir ve bu duyguyu tanımlayamazsınız.Ayrıca kulak çınlaması veya koku değişikliklerini (garip kokular gibi)  tadınızı alabilir veya kulaklarınızda dokunabilirsiniz.

Nadir migren koşulları bu aura türlerini içerir:

Hemiplejik Migren = kısa süreli felç (hemipleji) veya vücudun bir tarafında zayıflık.  Ayrıca geçici uyuşukluk  baş dönmesi veya görsel değişiklikler hissedebilirsiniz.Bu belirtileri alırsanız  bunları benzer görünebilecek inme belirtilerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek önemlidir.  

Oftalmik Migren = Bir gözünde kısa ömürlü  kısmi veya tam görme kaybıyla gözünüzün arkasındaki mat ağrı ile başınızın geri kalanına yayılabilen tıbbi yardım alın.Herhangi bir görsel rahatsızlık için derhal tıbbi yardım isteyin.

 
Beyin Sapı Auralı Migren = Baş dönmesi  konfüzyon veya denge kaybı baş ağrısından önce olabilir.Ağrı başın arkasını etkileyebilir.Bu belirtiler genellikle aniden başlar ve konuşma  çınlama ve kulaklarda kusma gibi problemlerle ortaya çıkabilir.  Bu migren türü hormon değişiklikleriyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır ve çoğunlukla genç yetişkin kadınları etkiler.  Yine  bu belirtiler derhal bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.  

Status Migrainosus = Bu nadir ve ciddi migren tipi 72 saatten fazla sürebilir.Ağrı ve bulantı çok yoğun  hastaneye gitmeniz gerekebilir.Bazen ilaçların veya ilaçların geri çekilmesi bunlara neden olabilir.

Göz çevresine oftalmoplegik migren  etrafındaki kasların felci dahil. Bu tıbbi bir acil durumdur çünkü semptomlar gözdeki sinirler veya anevrizma üzerindeki baskıdan kaynaklanıyor olabilir. Bu nadir migrenin diğer semptomları  sarkık göz kapağı  çift görme veya diğer görme değişikliklerini içerir.
 
 Aura olmadan migren baş ağrısı daha yaygındır.Baş ağrısının başlamasından birkaç saat önce  aşağıdaki gibi belirsiz belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

   -Kaygı
   -Depresyon
   -Çok yorgun hissetmek

 Migren Baş Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

   Migren baş ağrıları için bir tedavi yok. Ancak birçok ilaç bazılarını tedavi edebilir veya hatta önleyebilir. Tetikleyicilerden kaçınarak onları daha az sıklıkta alabilirsiniz. Yaygın migren tedavileri şunları içerir:

 Ain Relief = Reçeteli ilaçlar (OTC'ler) genellikle bazı insanlar için işe yarar.Ana bileşenler asetaminofen  kafein vs.Reye sendromu riski nedeniyle 19 yaşın altındaki kişilere asla aspirin vermeyin.OTC ağrı kesicilerini çekerken dikkatli olun  çünkü bazen baş ağrısına neden olabilirler.    Çok fazla kullanırsanız  baş ağrısı veya onlara bağımlı hale gelebilir.  OTC ağrı kesicileri haftada iki günden fazla alırsanız  doktorunuzu görme zamanı gelmiştir.Daha iyi çalışabilecek reçeteli ilaçlar önerebilir.

 Mide bulantısı tıbbı = Migreninizle mide bulantısı yaparsanız doktorunuz yazabilir.

Koruyucular = Diğer tedavilere cevap vermiyorsanız ve ayda 4 veya daha fazla migren günü geçirirseniz  doktorunuz önerebilir.    Baş ağrılarınızın şiddetini veya sıklığını azaltmak için düzenli olarak alıyorsunuz.  Bunlara nöbet ilaçları  kan basıncı ilaçları (beta blokerler ve kalsiyum kanalı blokerler gibi) ve bazı antidepresanlar dahildir.  CGRP inhibitörleri  başkalarının istememesi durumunda doktorunuzun önerebileceği yeni bir koruyucu ilaç sınıfıdır.

Biofeedback = Bu teknik, migreni tetikleyebilecek stresli durumları tanımanıza yardımcı olur. Baş ağrısı yavaşça başlarsa, biofeedback, tamamen yanmadan önce saldırıyı durdurabilir.

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) = Bu cihazı auralı migren başlangıcında başınızın arkasına yerleştirin. Beyninizin bir bölümüne, ağrıyı durdurabilecek veya azaltabilecek bir manyetik enerji darbesi gönderir.

Migrenleri Önleyebilir misiniz?

 Evet. Migren tetikleyicilerini tanımladığınızda ve bunlardan kaçınırken daha az sıklıkta bulunabilirsiniz. Bir baş ağrısı günlüğünde belirti düzenlerinizi takip edin, böylece onlara neyin neden olduğunu anlayabilirsiniz.

 Stres yönetimi ve rahatlama eğitimi  ataklarınızı önlemeye yardımcı olabilir veya daha az ciddi hale getirebilir.

 Migren dönemlerinde sıklıkla baş ağrısı çeken kadınlar  ayın zamanı olduğunu bildiklerinde önleyici ilaçlar alabilirler.

 İnsanlar ayrıca düzenli bir programda yediklerinde ve yeterince dinlendiklerinde daha az migren semptomlarına sahip görünüyorlar. Düzenli egzersiz - ılımlı olarak - bunların önlenmesine de yardımcı olabilir.

 Yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olmadığı başka seçenekler de var.  Koruyucu migren ilaçları baş ağrılarınızı daha az şiddetli hale getirebilir ve düzenli aldığınızda daha az sıklıkta ortaya çıkabilir.

 Ayrıca  yardımcı olabilecek bazı yeni cihazlar var.Cefaly  alnın derisinden elektrik darbeleri gönderen portatif bir kafa bandı benzeri bir cihazdır.    Migren baş ağrıları ile ilişkili trigeminal siniri uyarır.Cefaly'yi 20 dakika boyunca günde bir kez kullanıyorsunuz ve açıkken bir karıncalanma veya masaj hissi hissedeceksiniz. Ek olarak  gammaCore adı verilen noninvaziv bir vagus sinir stimülatörü vardır.    Boyundaki vagus siniri üzerine yerleştirildiğinde ağrıyı hafifletmek için sinir liflerine hafif bir elektriksel stimülasyon verir.

                           !!!!!DOKTORUNUZA DANIŞMADAN İLAÇ ALMAYIN!!!!!