8 Adımda Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

8 Adımda Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

   Baş ağrısı.İyi haber şu ki  doktorunuza veya eczanenize gitmeden ağrıları azaltmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var.Bu ipuçlarını deneyin ve daha hızlı hissetmeye başlayın.

1. Soğuk Paket
Eğer bir migren varsa  alnınıza soğuk bir paket yerleştirin.Bir havluya sarılmış buz küpleri  bir torba donmuş bezelye veya soğuk bir duş bile ağrıyı azaltabilir.Soğuk paketi 15 dakika alnınızda tutun  ardından 15 dakika ara verin.

2. Isıtma Pedi veya Sıcak Sıkıştırma Kullanın
    Baş ağrınız varsa  boynunuza veya başınızın arkasına bir ısıtma pedi yerleştirin.Sinüs baş ağrınız varsa  ağrılı alanda ılık bir bez tutun.

3. Başınızı Cildinize veya Kafanıza Kolaylaştırın
    Saçlarınızı çok sıkı bağladıysanız baş ağrısına neden olabilir veya bir şapka  kafa bandı veya hatta çok sıkı yüzme gözlükleri takılarak çıkarılabilir. Bir çalışmada saçlarını gevşeten kadınların baş ağrısı kaybolduğunu gördüler.

4.Odanızın Işığını Kapatın
   Bilgisayar ekranınızdaki ışık bile migren baş ağrısına neden olabilir.Onlara meyilliyseniz  pencereleri gün boyunca karartma perdeleriyle örtün.Güneş gözlüklerini dış mekanlara takın.Bilgisayarınıza ayrıca parlama önleyici ekranlar ekleyebilir ve avizelerinizde gün ışığı floresan ampulleri kullanabilirsiniz.

5. Çiğnememeye Çalışın
Sakız çiğnemeniz kafanıza zarar verebilir sadece çenenize değil.Çıtır çıtır ve yapışkan yiyeceklerden kaçının ve küçük ısırıklar aldığınızdan emin olun.  

6.Kahve İçin 
 Çay  kahve veya kafein içeren bir şeyler alın. Yeterince erken alırsanız  baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

7. Gevşeme Uygulaması 
Baş ağrısının ortasındayken  yoga  meditasyon veya ilerleyici kas gevşemesi ağrıya yardımcı olabilir.Boynunuzun etrafında kas spazmı varsa  doktorunuzla fizik tedavi hakkında konuşun.

8. Masajı Deneyin.
 Bunu kendi başına yapabilirsin. Boynunuza ve alnınıza masaj yapmak için birkaç dakika  stresin neden olabileceği bir stres tipi baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.